سانتریفیوژ آزمایشگاهی – مبانی عملکرد و نگهداری سانتریفیوژ

عملکرد سانتریفیوژ

سانتریفیوژ آزمایشگاهی – مبانی عملکرد و نگهداری سانتریفیوژ

سانتریفیوژ آزمایشگاهی

مبانی عملکرد و نگهداری سانتریفیوژ

قسمت اول: از سانتریفیوژ آزمایشگاهی برای چه استفاده می‌شود؟

سانتریفیوژ آزمایشگاهی برای جداسازی مایعات، گازها یا مایعات بر اساس تراکم استفاده می‌شود. در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کلینیکی، سانتریفیوژها اغلب برای تصفیه سلول، اندامک، ویروس، پروتئین و اسید نوکلئیک استفاده می‌شوند.

نمونه‌ای از مصرف سانتریفیوژ در یک محیط بالینی برای جداسازی اجزای خون کامل است. سنجش‌های مختلف به سرم یا پلاسما احتیاج دارد که ممکن است با سانتریفیوژ به دست آید. سرم با اجازه دادن به یک لخته نمونه خون در دمای اتاق به دست می‌آید. سپس نمونه سانتریفیوژ شده و لخته برداشته می‌شود و یک ماده رویی سرم باقی می‌گذارد.

بر خلاف سرم، پلاسما از خون کاملی که لخته نشده باقی مانده است، به دست می‌آید. و سرم همراه با فاکتورهای لخته شدن است. برای به دست آوردن پلاسما، یک نمونه خون کامل در لوله‌هایی که با ضد انعقادها درمان می‌شوند جمع می‌شود. پس از سانتریفیوژ، سلول ها برداشته می‌شوند و رویی پلاسما باقی می‌ماند.

سرم و پلاسما در سانتریفیوژ آزمایشگاهی

سرم و پلاسما در سانتریفیوژ آزمایشگاهی

قسمت دوم: سانتریفیوژ آزمایشگاهی چگونه کار می‌کند؟

اصول سانتریفیوژ آزمایشگاهی

از سانتریفیوژ آزمایشگاهی برای جدا کردن ذرات معلق در یک مایع با توجه به اندازه و تراکم ذرات، ویسکوزیته محیط و سرعت روتور استفاده می‌شود. در یک محلول، نیروی گرانشی باعث می‌شود ذرات با چگالی بالاتر از حلال غرق شوند. و آنهایی که کمتر از حلال هستند متراکم شوند تا به بالا شناور شوند. سانتریفیوژ از اختلاف اختلاف حتی در چگالی برای جدا کردن ذرات درون یک محلول بهره می برد. با چرخش روتور در اطراف محور مرکزی، نیرویی از گریز از مرکز ایجاد می‌کند که برای حرکت ذرات از محور چرخش اقدام می‌کند. اگر نیروی گریز از مرکز از نیروهای غشایی رسانه مایع و نیروی اصطکاک ایجاد شده توسط ذره فراتر رود، ذرات رسوب می‌شوند.

 

چرخش روتور سانتریفیوژ

چرخش روتور سانتریفیوژ

انواع روتور سانتریفیوژ آزمایشگاهی

دو طرح روتور بسیار متداول وجود دارد: زاویه ثابت، و سطل چرخان. روتور زاویه ثابت برای نگه داشتن لوله‌ها در یک موقعیت ثابت در یک زاویه ثابت نسبت به محور عمودی چرخش (حداکثر حدود ۴۵ درجه) طراحی شده است. سانتریفیوژ شدن باعث می شود ذرات در امتداد قسمت جانبی و پایین لوله رسوب کنند. طراحی سطل چرخان اجازه می‌دهد تا لوله‌ها از حالت استراحت عمودی خارج شوند تا در حین سانتریفیوژ به موازات افقی قرار بگیرند. در نتیجه، رسوب در امتداد کف لوله شکل می‌گیرد.

روتورهای زاویه‌دار ثابت در سانتریفیوژ برای کاربردهای گلوله‌ای یا از بین بردن ذرات از حالت تعلیق و دور انداختن زباله‌ها یا بازیابی گلوله ایده‌آل هستند. در حالی که روتورهای سطل چرخان بهتر برای جدا کردن نمونه‌های حجم زیاد با سرعت کم و حل نمونه‌ها در شیب سرعت-پولی (چگالی) هستند.

 

روتور سانتریفیوژ

روتور سانتریفیوژ

قسمت سوم: در هنگام کار با سانتریفیوژ آزمایشگاهی، چه اقدامات احتیاطی باید انجام شود؟

+ از یک سطح کار محکم و سطح اطمینان حاصل کنید. همیشه اطمینان حاصل کنید که سانتریفیوژ قبل از عمل روی سطح مناسبی قرار داشته باشد.

+ سانتریفیوژ را متعادل کنید. اجرای سانتریفیوژ نامتعادل ممکن است باعث خسارت قابل توجهی شود و مجری و سایر پرسنل آزمایشگاهی را مجروح کند. جرم کل هر لوله باید تا حد ممکن نزدیک باشد – این امر با سرعت روتور بسیار زیاد اهمیت پیدا می‌کند. متعادل کردن توده‌ها به نزدیکترین ۰٫۱ گرم توصیه می‌شود. و مهم است که لوله‌ها را با جرم و نه حجم، تعادل کنید. به عنوان مثال، نمونه‌ای متشکل از مایع با چگالی بالاتر یا پایین‌تر از آب با حجم مساوی آب را متعادل نکنید.

+ در حالی که روتور در حال حرکت است، درب را باز نکنید بسیاری از سانتریفیوژها “خاموش ایمنی” دارند. با این حال، این تنها باعث می‌شود که قدرت به روتور متوقف شود، که به دلیل بی‌تحرکی خود مدتی چرخش می‌کند تا زمانی که با اصطکاک سرعت آن متوقف شود.

+ اگر سانتریفیوژ در حال لرزش است یا می‌لرزد ، پلاگین را بکشید. کمی لرزش طبیعی است اما مقادیر بیش از حد می‌تواند به معنای خطر باشد. ابتدا بررسی کنید که لوله‌ها به درستی متعادل باشند. اگر این مشکل را برطرف نکرد، سانتریفیوژ را تا زمانی که توسط سازنده یا فروشنده سرویس دهی نشده است، کار نکنید.

قسمت چهارم: سانتریفیوژ را چگونه نگه دارید؟

مراقبت و نگهداری از سانتریفیوژ آزمایشگاهی

با چند مرحله ساده می‌تواند باعث شود که یک سانتریفیوژ به درستی کار کند و خطر آسیب یا صدمه را کاهش دهد. سانتریفیوژ را به درستی روغن کاری کنید. حلقه‌های O منبع اصلی محافظت در برابر نشت نمونه هستند. و باید قبل از نصب روتور جدید یا بعد از تمیز کاری روغن کاری شوند. برای اطمینان از عملکرد مناسب. و جلوگیری از پیچ خوردگی و خوردگی از اجزای نخ نیز باید به طور مرتب تمیز و با گریس تأیید روغن کاری شود.

اطمینان حاصل کنید که کلیه کاربران از نحوه عملکرد صحیح سانتریفیوژ آگاه هستند، از جمله اطمینان از قرارگیری مناسب سطل در پین‌های آنها. تعادل لوله‌ها در روتور، روتورهای عامل در دستورالعمل های اعلام شده برای سرعت و حداکثر جرم محفظه ، و جلوگیری از خراشیدن روتور. اجزای مهم را بررسی کنید. و به دنبال علائم سایش از جمله خراش یا اثر قرار گرفتن در معرض شیمیایی روی روتور باشید. به نویز، لرزش، لرزش یا سنگ زنی توجه زیادی داشته باشید. و در صورت بروز این کار، فوراً واحد را متوقف کنید.

تمیز کردن سانتریفیوژ آزمایشگاهی

به طور مرتب سانتریفیوژ را با محلول‌های تمیز کننده خنثی (الکل یا ضد عفونی کننده مستقر در الکل) که با یک پارچه نرم به روتورها و لوازم جانبی اعمال می‌شود. تمیز کنید. تمیز کردن روزانه باید شامل قسمت داخلی سانتریفیوژ ، محفظه روتور و سطوح با قطعات الکترونیکی. مانند صفحه نمایش لمسی و صفحه کلید باشد. این مهم است که از انواع مختلف نمونه مورد استفاده با سانتریفیوژ و هرگونه محصول یا پروتکل خاص که برای تمیز کردن لکه‌ها لازم است آگاهی داشته باشید.

اشتراک نوشته

درباره نویسنده

دیدگاه

دیدگاهی وارد نشده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلدهای اجباری با علامت مشخص شده اند *